Taoistyczna Świątynia Man Mo (ang. Man Mo Temple) jest jedną z najstarszych świątyń w Hongkongu, która wpisana jest do rejestru hongongijskich zabytków. Została wybudowana w czasach kolonialnych (w 1847 r.) przez bogatych, chińskich kupców. W tamtym czasie, oprócz religijnego kultu była ona także miejscem arbitrażu sądowego, w którym rozwiązywano lokalne spory pomiedzy Chińczykami i kolonialistami.

Świątynia Man Mo znajduje się na na Wyspie Hongkong, na Hollywood Road w otoczeniu olbrzymich wieżowców i wielu sklepów z antykami. Gdy dotarłam na miejsce, byłam nieco rozczarowana, ponieważ z zewnątrz nie wyglądała zbyt ciekawie i zachęcająco.

Świątynia Man Mo jest częścią kompleksu, na który składają się z trzy sąsiadujące ze sobą budynki – Świątynia Man Mo, Świątynia Lit Shing Kung oraz Kung Sor. Świątynia Man Mo jest głównym budynkiem kompleksu i została poświęcona bogowi literatury – Man i bogowi wojny – Mo. Świątynię Lit Shing Kung wzniesiono ku czci wszystkich bogów chińskich, natomiast Kung Sor został przeznaczony jako miejsce spotkań dla lokalnej społeczności.

Świątynia Man Mo Temple jest doskonałym przykładem tradycyjnej, chińskiej architektury ludowej. Wnętrze choć dość skromne, zachwyca ceramicznymi figurkami, granitowymi i drewnianymi rzeźbieniami, gipsowymi sztukateriami i malowidłami. Ale to co najbardziej wyróżnia Świątynię Man Mo to wyjątkowa atmosfera. Z sufitu nad głowami odwiedzających zwieszają się dziesiątki stożkowatych, tlących się kadzideł z wypisanymi na czerwonych kartonikach prośbami i modlitwami. Panujący w Świątyni półmrok, rozświetlony chińskimi latarenkami i odurzający zapach palonych kadzideł tworzą niepowtarzalny i niezwykły klimat tego miejsca.

W 1908 r. Oficjalnym rozporządzeniem rządowym Świątynia Man Mo została oficjalnie powierzona w zarządzanie Szpitalowi Tung Wah. Do dzisiaj, zarząd Szpitala i inne poważane w Hongkongu osobistości co roku gromadzą się w Świątyni aby oddać hołd bogom Man i Mo i modlić się o pomyślność Hongkongu.