Instytut Yuen Yuen jest jedyną świątynią w Hongkongu dedykowaną wszystkim trzem głównym, chińskim religiom – buddyzmowi, taoizmowi i konfucjanizmowi. Połączenie tych religii w jednej świątyni jest niezwykłe i stanowi o wyjątkowym charakterze tego miejsca. 

Mimo to nie znajdziecie go na mapie głównych atrakcji w Hongkongu. Być może dlatego, że przeciętnemu turyście nie jest łatwo tam dotrzeć. Ja osobiscie po wyjściu ze stacji metra zagubiłam się w labiryncie korytarzy i mostów łączących wieżowce, a na swojej drodze nie spotkałam ani jednej osoby mówiącej po angielsku! Zrezygnowana, wróciłam więc na stację metra i udałam się do biura obsługi mając nadzieję na uzyskanie pomocy w dotarciu do Instytutu. Trafiłam tam na szczęście na osobę mówiącą po angielsku i zaopatrzona w mapę i wskazówki wyruszyłam na poszukiwania autobusu nr 81, którym miałam dotrzeć na miejsce. Po dotarciu na przystanek moim oczom ukazały się biegnące wzdłuż chodnika, gigantyczne kolejki ludzi czekających na autobus. Nie miałam pewności gdzie zaczyna się przystanek i czy stoję we właściwej kolejce. Moje daremne próby nawiązania kontaktu z oczekującymi usłyszał Jip – sympatyczny mieszkaniec Hongkongu, (który jak się okazało wybierał się właśnie do Instytutu!), który po angielsku zapewnił mnie, że stoję w dobrym miejscu. Poczułam ogromną ulgę!

Instytut Yuen Yuen położony jest w Tsuen Wan na terenie Nowych Terytoriów. Został on założony w 1950 r. przez  mnichów z Guangzhou (miasto w południowych Chinach), w celu rozprzestrzeniania zasad głoszonych przez Buddę, Lao Tzu i Konfucjusza. Na przestrzeni lat zadaniami Instytutu stały się także działania na rzecz integracji Buddyzmu, Taoizmu i Konfucjanizmu,  promowanie dobrobytu społecznego i stanie na straży ośmiu cnót takich jak synowskie oddanie, szacunek, lojalność, wierność, przyzwoitość, sprawiedliwość, uczciwość i honor.


Insytut Yuen Yuen położony jest na 2 poziomach i składa się z kilku świątyń, hal modlitewnych, pawilonów i stawów otoczonych roślinnością. Główny budynek Instytutu nazwany został Wielką Świątynią Trzech Religii i jest repliką Świątyni Niebia znajdującej się w Pekinie. Budynki Instytutu utrzymane są w stylu tradycyjnej, chińskiej architektury – bardzo kolorowe i bogato zdobione.

 

Największe wrażenie w Instytucie Yuen Yuen wywarł na mnie jego dolny poziom, z którego mogłam obserwować całe rzesze wiernych odprawiających modły. Byłam kompletnie zafascynowana religijnymi rytuałami, które tam zobaczyłam, ale niestety niewiele z nich rozumiałam. Przed główną świątynią wierni z wielkim namaszczeniem palili tysiące kadzideł, przygotowywali dary dla bóstw i składali kolorowe, papierowe arkusze. Od Jipa (którego jeszcze raz spotkałam na terenie Instytutu) dowiedziałam się o religijnej tradycyji palenia arkuszy i papierowych przedmiotów. Wierzy się, że po spaleniu trafiają one do zmarłych, którzy dzięki temu mają wszystko to, co oferuje świat żywych. Widok papierowych butów, czapek, telefonów komórkowych, które z daleka wyglądały jak prawdziwe bardzo mnie zaskoczył 🙂 )  W głównej świątyni wierni składali dary z owoców i modląc się bili pokłony przed kilkudziesięcioma niewielkimi posągami bóstw.

 

Opuszczając teren Instytutu Yuen Yuen pomyślałam, że warto było się trochę natrudzić by doświadczyć niezwykłej atmosfery miejsca, gdzie przenikają się trzy religie, a wierni w zgodzie i harmonii wznoszą modlitwy do swoich bogów.