Wielki Budda Tian Tan jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji na turystycznej mapie Hongkongu. Ale Wielki Budda to nie tylko atrakcja turystyczna-jest on także miejscem przyciągającym buddystów z całego świata i wybitnym dziełem współczesnej sztuki buddyjskiej.

Majestatyczny posąg Buddy znajduje się na wzgórzu położonym na terenie klasztoru Po Lin na wyspie Lantau i aby dotrzeć do niego musimy pokonać 268 granitowych schodów. Z góry rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wzgórza, klasztor Po Lin i Morze Południowochińskie. Posąg Buddy Tian Tan mierzy 34 metry wysokości, waży 250 ton, zbudowany jest z 202 kawałków brązu i jest największą figurą siedzącego Buddy znajdującą się na wolnym powietrzu. Wielki Budda siedzi na tronie z lotosu, który umieszczony jest na szczycie ołtarza złożonego z 3 platform. Jego prawa ręka uniesiona jest ku górze jakby w geście błogosławieństwa dla wszystkich, którzy przybyli go odwiedzić. Na klatce piersiowej Buddy znajduje się swastyka, (będąca w Azji powszechnie stosowanym symbolem pomyślności i szczęścia) która oznacza, że posiada on wszelkie cnoty. Budda Tian Tan symbolizuje harmonijny związek w relacjach człowieka z naturą, a także harmonię między ludźmi a wiarą.

Wielki Budda otoczony jest sześcioma mniejszymi posągami (dewami), które klęcząc przed nim ofiarują mu kwiaty, kadzidła, lampki (światło), maść, owoce i muzykę. Symbolizują one Sześć Doskonałości: szczodrość, moralność, cierpliwość, zapał, medytację i mądrość, które w buddyzmie są niezbędne do oświecenia.

W powietrzu czuć niezwykłą atmosferę tego miejsca i wszechobecny zapach kadzideł. Z oblicza posągu bije dobroć, boski spokój i tajemnica. Wielki, dostojny Budda zdaje się górować nad wszystkim i wszystkimi mówiąc do nas nie używając słów-Nie lękajcie się.